Dikkat Eksikliği Olan Ünlüler

2016-11-28

Dünyanın en ünlü ve başarılı kişileri Albert Einstein, Alexander Graham Bell, Leonardo Da Vinci, Pablo Picasso, Benjamin Franklin, Thomas Edison, Abraham Lincoln, John F. Kennedy ve Walt Disney’in Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’na (DEHB) sahip oldukları düşünülürken; Robin Williams, Jim Carrey, Will Smith, Whoopi Goldberg, Michael Jordan’ın DEHB tanısı konulan ünlüler arasında oldukları biliniyor. DEHB; baş edilmesi zor bir rahatsızlıktır, ancak parlak zekanın ve yaratıcılığın göstergesi olabilir.  

 

Son 20 yıldır yapılan çalışmalar sonucu DEHB’nin genetik ve biyolojik bir rahatsızlık olduğu ortaya çıkmıştır. DEHB, bireyin genetik ve çevresel biyolojik faktörlerin etkileşimi sonucunda beyninin ön bölgesinde oluşan bir bozukluktur. Beynin ön bölümündeki çalışmayı düzenleyen kimyasal maddeler Dopamin ve Noradrenalin, DEHB olanlarda normalden daha az aktivite gösterir. Bunun sonucunda DEHB belirtileri görülmeye başlar, yani beyin hücreleri arasında mesaj taşımaya yarayan kimyevi maddelerin dengesizliğinden dolayı mesaj taşınamayabilir. Bu maddeler, öğrenme, uyku, duygu durumu ve hareketi içeren birçok faaliyeti yönetir.

 

DEHB’li kişiler genellikle; dağınık, unutkan, dalgın ve sakarlardır. Birçok işe aynı anda başlar, ancak işlerin devamını getiremezler. Kurallara dayanamazlar, aceleci ve hareketlidirler.

DEHB olan kişilerin %42’sinin zeka seviyeleri yüksektir. Bu kişilerin; alışılmışın dışında düşünerek hareket etmeleri, onları ilginç ve eğlenceli kılar. Müthiş yaratıcıdırlar, genellikle yüksek enerjiye sahiptirler ve çok heveslidirler.

 

Hayatı kendi akışına bırakırlar. Genellikle birçok konuyla ilgilenir ve birçok konuda da çok parlaktırlar. Değer verdikleri şeylere yoğun bir şekilde konsantre olabilirler ve taahhüt ettikleri zamana göre de iyi çalışırlar. Kaos ve değişim içinde gelişebilirler ve aynı anda birçok işi yapmada çok iyi olabilirler. Çok çalışırlar, maceracıdırlar ve genellikle oldukça azimlidirler.

Bu özellikleriyle DEHB; rahatsızlığı taşıyan kişiyi, Robin Williams kadar eğlenceli, Michael Jordan kadar yetenekli, Einstein kadar dahi, Graham Bell kadar yaratıcı, Picasso kadar sıra dışı, Walt Disney kadar öncü yapabilir.

Son Eklenenler

Eğitimde Motivasyon!

2016-11-28

Eğitimde görülen sorunların en önemlisini, öğrencilerin motivasyon problemi oluşturur. Motivasyon; “ bir çocuğun bir davranışı sergilemesi için içindeki veya etrafındaki ‘gü&cc ...

Devamı...

Dikkat Eksikliği Olan Ünlüler

2016-11-28

Dünyanın en ünlü ve başarılı kişileri Albert Einstein, Alexander Graham Bell, Leonardo Da Vinci, Pablo Picasso, Benjamin Franklin, Thomas Edison, Abraham Lincoln, John F. Kennedy ve Walt Disney’in Dikkat Eksikliği Hi ...

Devamı...

Rehberlik ve Eğitim

2016-11-24

Eğitim ile rehberlik ve psikolojik danışma, amaçları itibarıyla bireylerin kendilerini tanımalarına ve gerçekleştirmelerine yardım etmek suretiyle bireylerin davranışlarını değiştirmeye yöneliktirler. Eğitim ...

Devamı...